Děkujeme, že jste neodešli

Děkujeme, že jste neodešli

Jen pár dnů nás, před vyhlášením březnového lockdownu, dělilo v důsledku stále se šířící pandemie od okamžiku, kdy by celostátně došla kapacita lůžek, lékařů a zdravotnického personálu.

Stalo se to tedy naštěstí ne celostátně, ale „jen“ v několika krajích, a některé nemocnice musely nechat převézt své nemocné jinam. Přičemž v několika případech se uvažuje nebo dokonce i došlo na transport do zahraničí – do Polska a do Německa. Shodou okolností to bylo v tytéž dny právě deset let od ukončení největší protestní akce zdravotníků u nás vůbec, akce Děkujeme, odcházíme. Za časů vlády ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09, mnozí by řekli noblesního pána, totiž vyvrcholila právě před deseti lety snaha čelit bezohledným, a naprosto neprozíravým škrtům vlády ODS/TOP09/Věcí Veřejných. Tehdy byla doba, kdy se tupě škrtalo ve všem. Letmý pohled na internet snadno připomene, o co se tenkrát hrálo.

K 1. březnu 2011 mělo podanou výpověď celkem 3 516 lékařů podle těch nejmírnějších zjištění, najít ale můžeme i čísla vyšší. Výpověď a odchod do zahraničí byla razantní formou nátlaku na vládu, aby pracovně přetíženým ale těžce finančně podhodnoceným zdravotníkům přidala, systematizovala svoji lékovou politiku, odstranila přetěžování lékařů a sester nedodržováním zákoníku práce a reorganizovala nefunkční systém vzdělávání ve zdravotnictví. Podat výpověď v práci, a tedy dát v sázku dokonce vlastní obživu, je v rámci protestu naprosto výjimečné. Tak velké bylo tenkrát před deseti lety odhodlání zdravotníků!

Ministr Heger – ten hodný, pohádkový pán z TOP 09 – požadavky nejprve odmítal, pak chtěl nechat kraje vyhlásit krizové stavy a lékařům práci nařídit. Nakonec pod tlakem lékařů a odborníků uvolil k okamžitému, avšak nepatrnému zvýšení tabulkových platů. Přislíbil také další navýšení. Lékaři tedy po dalších jednáních protestní akci odvolali. Pravicový ministr Heger však slovo nedodržel a dalšího se nestalo nic.

Více si přečtěte na blogu na Aktuálně.cz