Když bude vůle, stihneme důchodovou reformu rychle, jako volební zákon

Když bude vůle, stihneme důchodovou reformu rychle, jako volební zákon

Ke spravedlivé důchodové reformě slýchávám jako kolovrátek dvě věty: nestihne se to a kde na to chcete vzít? Co jsem odpověděla na tyto otázky Hospodářským novinám?

HN: První otázka napadne každého: je vaše reforma míněna vážně, nebo jde o předvolební tah a důkaz, že plníte sliby?

Strávili jsme s ní dva roky práce. Máloco nás stálo takové úsilí. Odpověď tedy zní: myslím to vážně. Je to návrh, který od nás do svého programu opsali Piráti a STAN, je to návrh, který opsaly pravicové strany koalice Spolu. Věcně proti našemu návrhu nikdo nic nenamítá, to je unikátní situace.

HN: Když se podíváme, kolik zbývá času do voleb, je zřejmé, že se to nedá stihnout.

Času je málo, a každý den ještě méně. Ale říkám na rovinu, že když bude vůle, tak se to stihnout dá. Ukazuje se ale, že u tak zásadního kroku moc vůle není, sněmovna je paralyzovaná, ale zároveň je tady vůle napříč stranami. Zvažujeme proto, co s tím a jak se s tím vypořádáme. Ale důchodová reforma je dlouhodobě tak důležitá věc, že tento návrh nesmí spadnout pod stůl.

HN: Návrh míří na vládu, obvykle trvá rok, než se dostane až k podpisu prezidentovi. Vy to chcete stihnout za čtyři měsíce, ve kterých jsou navíc parlamentní prázdniny?

Nechci debatovat o tom, zda se to stihne nebo ne. To bude záležet na poslancích. Já udělám všechno pro to, abychom se posunuli co nejdál. Nikdo mi zatím nevysvětlil, jaké jsou výhrady vůči spravedlivé důchodové reformě. Chci od všech aktérů slyšet, co jim vadí a co podporují. A do této fáze se za čtyři měsíce posunout můžeme. Bavme se o tom návrhu. Už měsíc se dohadujeme o tom, jestli se to stihne nebo ne, za tu dobu jsme mohli mít prodiskutovanou celou reformu.

HN: Opravdu jste přesvědčená, že se návrh do voleb stihne schválit?

Řekla jsem, že když je dobrá vůle, stihnout se dá všechno. Podívejte se na volební zákon. Ten máme schválený a také všichni říkali, že je o něm potřeba diskutovat minimálně dva roky. Pak se to pod hrozbou ústavní krize zvládlo. Jasně že by bylo fajn, kdybychom nemuseli bojovat s časem. Pojďme ukázat, že politici se umí dohodnout a že nám jde o věc. Do voleb chceme – my sociální demokraté -minimálně prosadit dřívější odchod pro náročné profese a hlavně takzvané výchovné. To je pětistovka za každé vychované dítě.

HN: Říkáte, že panuje shoda napříč stranami. Tak to ale není. Kritici vám vyčítají, že sice měníte výpočet důchodů, ale neřešíte příjmovou stránku věci. A to je hlavní problém, který nás v budoucnu čeká.

Spravedlivá důchodová reforma by měla jít ruku v ruce s daňovou reformou. Jenomže tu ministerstvo financí odmítlo a nechtělo se v tom vůbec angažovat. Ministryně Alena Schillerová řekla, že ji projednávat nebude. A zároveň odmítla jakoukoliv daňovou reformu. Víte, že prezident tři roky říká této vládě, aby zrušila daňové výjimky, a nic se nestalo. Všichni se shodneme na tom, že po covidu bude potřeba najít nové příjmy státu. Musíme najít cestu, jak solidárně zapojit velké a bohaté, aby se nám postupně dařilo snižovat zadlužení státu vůči HDP. Místo toho hnutí ANO a ODS zpackaly zrušení superhrubé mzdy.

HN: Je vhodné označovat návrh za důchodovou reformu, když to klíčové není hotové?

Když mi důležitý partner odmítne součinnost, tak mám říct: nechme to být, nebudu dělat nic? Nebo udělám alespoň svoji část? Já jsem se rozhodla udělat alespoň svůj díl práce a důchodová reforma je nyní hotová.

HN: Reforma v podobě tří novel jen přidává některým skupinám peníze nebo ubírá počet nutných let, kdy si člověk musí platit důchodové pojištění. Atím se opět dostáváme do konfliktu s otázkou, kdo to zaplatí.

Jestli má tento stát po pandemii fungovat, musí zaručit dvě jistoty. Kdo pracuje, musí mít důstojný život. Platí to i pro ty, kteří pracují za minimální mzdu. A ti, již celý život pracovali, mají mít spravedlivý důchod. Češi mají v průměru odpracováno 44 let. Proto chci, aby po celoživotní práci měli jistotu, že nebudou živořit. Bez toho se naše společnost rozpadne. Chceme pomoci náročným profesím odejít do důchodu dříve bez jeho krácení. Chceme odměnit ženy za to, že vychovaly budoucí daňové poplatníky. Chceme zefektivnit spoření ve třetím pilíři. Díky architektuře nultého a prvního pilíře celý systém zjednodušíme a děláme ho srozumitelným. Pak může fungovat i důchodová kalkulačka, aby si každý mohl spočítat, jaký důchod ho čeká a koliklet musí ještě pracovat. Jdeme cestou, kterou doporučila Světová banka i OECD.

HN: Pokud se podívám na navrhované změny, tak jedna vedle druhé znamenají větší zatížení důchodových rozpočtů. Nikde žádné snížení nákladů.

Kde je napsáno, že důchodová reforma má spořit peníze? V době, kdy máme více důchodců než kdykoliv předtím a důchody jsou nízké. Systém musí být ufinancovatelný. Nultý pilíř má chránit lidi, kteří odpracovali 25 let a dosáhli důchodového věku, před chudobou. To je přece důvod, proč má každá vyspělá země důchodový systém.

HN: Jestliže hrozí, že brzy nedokážeme ufinancovat ani současný systém, jak se to má podařit se systémem, který některým skupinám přidává peníze a jiným zkracuje věk pro odchod do penze?

Když chcete něco ufinancovat, tak se podíváte na výdaje i na příjmy. Asi se shodneme, že nemůžeme seškrtat výdaje na důchody, protože bychom tady vytvořili masovou chudobu a zničili důvěru ve stát. Takže zbývá příjmová stránka. Zatímco v Evropě se na financování důchodů podílejí v průměru z poloviny příjmy z daní, my je hradíme z 80 procent pouze ze sociálního pojištění. V tom jsme v Evropě naprostou raritou. Je to neudržitelné. Balanci pojištění a daní musíme nutně vychýlit směrem k daním.

HN: Tedy přidat peníze ze státního rozpočtu.

Přesně tak. A udělat daňovou reformu, abychom posílili příjmovou stránku. Měli bychom zmíněný poměr posunout alespoň o deset procentních bodů.

HN: Kde na to vezmeme?

Chtěla bych, aby daňová reforma, kterou bude muset příští vláda udělat, zredukovala daňové výjimky. Například možnost odepisovat si luxusní automobily nebo slevu na nepracující manželku, která o nikoho nepečuje. Chceme spravedlivé sektorové daně, zejména digitální a bankovní daň. Zavedeme progresi ve zdanění příjmů fyzických osob tak, jak je to běžné na Západě, ale normálním pracujícím lidem daně nezvedneme. Mimochodem, v USA i v Německu sami superbohatí chtějí od státu vyšší zdanění. Uvědomují si svoji společenskou odpovědnost. To platí i u korporátní daně, kde chceme tři pásma, abychom nezatěžovali malé firmy. Zaměříme se na lepší výběr daní, to musí být naprostá priorita. Začala bych zapnutím EET. Chceme zavést daň z obřích majetků nad 100 milionů korun i dědickou daň s progresí od 50 milionů korun. Nemovitostní daně zachováme nízké pro první a druhou nemovitost na fyzickou osobu, ale zavedeme daně, které budou bránit spekulacím s byty, a prosadit chceme také pokuty za neobsazené byty.

HN: Například digitální daň nebo podobné sektorové daně přinesou jen pár miliard. To jsou z hlediska důchodů drobné peníze.

Sociální demokracie má hotový velmi podrobný plán s 25 body, který pak představíme s celým volebním programem. Musíme se začít bavit o tom, jak náš zastaralý daňový systém z 90. let přetvořit do podoby pro 21. století. V posledních měsících se všichni oháněli Západem, daně máme ale na úrovni Bulharska či Rumunska.

Rozhovor vyšel v Hospodářských novinách 3. 6. 2021