Pandemie drtí rodiny s dětmi a pravice chce jen diskutovat

Pandemie drtí rodiny s dětmi a pravice chce jen diskutovat

Průzkum agentury STEM a Klubu svobodných matek z tohoto týdne, který se zabýval situací samoživitelek v době koronavirové krize ukázal, že víc než tři pětiny samoživitelek a samoživitelů obtížně vycházejí s příjmem.

Náhradní výživné, které jsem nedávno prosadila, bude platit až od července a pomáhá jen těm rodinám, kterým jejich ex partner na dítě neplatí. Alarmující je, že podíl samoživitelů bez peněz za epidemie vzrostl. Problém s penězi samotní rodiče nejčastěji řeší šetřením na jídle a provozu domácnosti, půjčkou od příbuzných, odkládáním placené zdravotní péče, prodejem majetku apod. To je strašné.

A ukazuje se, že ekonomické následky pandemie se netýkají jen samoživitelských rodin, ale i těch úplných. Kvůli pandemii zaznamenala každá desátá domácnost s dětmi propad příjmů o třicet procent. Odborníci očekávají zásadní zhoršení situace rodin z důvodu ztráty zaměstnání. Většinou pak následují zadlužení a exekuce, někdy dokonce ztráta bydlení. V roce 2019 bylo 11 procent dětí do věku 18 let ohroženo příjmovou chudobou. Letos bude toto číslo mnohem vyšší.

Proto jsem v prosinci na vládě prosadila navýšení a rozšíření přídavků na dítě. Podle odborníků, je to nejlepší cesta, jak pomoci nejpotřebnějším rodinám. Je to zacílená podpora, která chodí každý měsíc, a ještě podpoří spotřebu ekonomiky. Navrhla jsem také, aby zákon byl schválen hned po prvním čtení, aby pracující rodiny s dětmi dostali pomoc státu co nejdříve. Pravice rychlé schválení zablokovala! Vypadá to, že vyšší přídavky dostanou rodiny až od 1. července! Zvláštní je, že sleva na dani za naftu ve výši pět miliard prošla parlamentem jako nůž po másle. A stejně nafta nezlevnila . Děti z nejchudších rodin musí čekat, asi protože ve Sněmovně nemají lobbisty. Na rodiny s dětmi totiž opozice kašle. Minulý rok chtěla ODS i TOP09 zablokovat rouškovné pro všechny důchodce, invalidy a sirotky. Letos, když jsem prosadila historické navýšení přídavků na děti, které pomůže zejména pracujícím rodinám, tak chtějí měsíce diskutovat. Neuvěřitelné.

Co ale konkrétně navrhuji? Podle našeho návrhu se přídavek na dítě zvýší o 26 procent, tedy například z 500 Kč pro dítě do 6 let na 630 korun, nebo pro dítě od 15 let z 700 na 880 Kč. Zároveň zachováváme motivaci pro pracující rodiny, které mají bonus dalších 300 korun. Nejdůležitější ale je rozšíření okruhu dětí, které na přídavek budou mít nárok. Navyšovat se bude na 3,4násobek životního minima rodiny. Podpoříme tak o dvě stě padesát tisíc dětí více. Přídavek na dítě se celých dvanáct let se přídavek nezvyšoval a za posledních deset let o něj přišlo 300 tisíc dětí. Mzdy totiž rostly, ale přídavek se nehnul. Ve výsledku na tom rodiny byly stejně, protože peníze, které si vlastní prací vydělaly navíc vedly ke ztrátě přídavku. Namátkou samoživitelka s pětiletým dítětem si nyní nesmí vydělat víc než 14 900 korun čistého, aby o přídavek nepřišla. To je nespravedlivé. A proto navrhuji změnu a hranice zvednout! Stát má pracujícím rodinám s dětmi pomáhat, rychle. Nekonečné debaty v Parlamentu nic neřeší.

V Česku se stala z přídavku na dítě chudinská dávka, zatímco v Evropě se jedná o rodinnou dávku. Doufám, že ve Sněmovně i Senátu naleznu podporu, abychom podali pomocnou ruku samoživitelkám a dalším rodinám s dětmi. Uplynulý rok pro mnohé z nich byl peklem. Nejenom kvůli covidu. Mysleme na ně i na to, že investice do dětí se státu vždy násobně vrátí. Pamatujme ale, že kdo rychle dává, dvakrát dává.

Vyšlo na blogu Aktuálně.cz