Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené

Víte, kdy Česko, tehdy ještě Československo, zavedlo 8hodinovou pracovní dobu? V roce 1918! Co myslíte, není po více než 100 letech čas na změnu? Já myslím, že ano. A v rozhovoru pro MF Dnes jsme projeli pracovní trh od Šumavy k Tatrám. Kurzarbeit, Izolačka, dovoz levné pracovní síly z Východu, rekvalifikace a proč za sociální demokracii podporujeme 5 týdnů dovolené. Přečtěte si!

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). „Mám pocit, že hnutí ANO nechce, aby se kurzarbeit spustil,“ říká v rozhovoru pro MF DNES. Kromě toho chce prosadit pět týdnů dovolené pro všechny a 35hodinový pracovní týden.

Vedle kurzarbeitu je aktuální také příspěvek pro lidi v karanténě – tzv. izolačka, k níž se dostane Senát ve středu. Zdá se, že i o jeho konečnou podobu se svede bitva. Senátní výbor navrhuje prodloužit dobu vyplácení příspěvku, ale také odstranit povinnost hlásit na úřady lidi pracující na dohody. S výhradami se ozvali také zaměstnavatelé.

O takzvané izolačce bude Senát rozhodovat ve středu, podle plánu má začít platit v březnu. Stihne se to?
Je to jeden z klíčových návrhů, který pomůže dostat pandemii pod kontrolu. Udělám vše, aby to senátoři schválili. Když se to nepodaří, máme jako mezní řešení naplánovanou na pátek mimořádnou schůzi Sněmovny tak, aby v pátek bylo jasno a mohl se dokončit legislativní proces.

V rámci legislativního procesu ve Sněmovně do předlohy prošly dva pozměňovací návrhy z dílny ČSSD, které se motivace lidí zůstat v karanténě netýkají. Je to důvod, proč zákon naráží?
I v Senátu se chystají pozměňovací návrhy týkající se délky izolačky a­  výše náhrady. Pozměňovací návrhy a úpravy zákonů jsou odjakživa výsadou zákonodárců. Nejlepší by bylo, kdyby Senát jednal o izolačce dříve, protože Sněmovna o tom rozhodla před 14 dny a návrh šel v legislativní nouzi,

Celý rozhovor si přečtěte tady