Základem státu je spokojená rodina

Základem státu je spokojená rodina

Rodina je základ státu, říká jeden známý citát. A také základ planých politických slibů, jak nám ukazuje zkušenost minulých desetiletí. Kolik přísah jsme si vyslechli, kolik bití v prsa viděli! Rodina byla evergreenem všech předvolebních kampaní, skutek ale bohužel nakonec většinou utekl.

Rodina je základ státu, říká jeden známý citát. A také základ planých politických slibů, jak nám ukazuje zkušenost minulých desítiletí. Kolik přísah jsme si vyslechli, kolik bití v prsa viděli! Rodina byla evergreenem všech předvolebních kampaní, skutek ale bohužel nakonec většinou utekl.

Nyní je tomu jinak. Politika MPSV i moje osobně je na péči o rodiny postavená a troufnu si říci, že jsme za dva roky udělali hodně skutečné práce. Posuďte sami: zvedli jsme rodičovský příspěvek, navýšili příspěvek na péči o třetinu, 500 korunami měsíčně za každé dítě chceme ocenit matky v důchodu, zavádíme sdílené pracovní místo, na spadnutí je náhradní výživné, předložili jsme také návrh, jak zlevnit bydlení a při koronakrizi zvedli ošetřovné. A proč to děláme? Protože chceme, aby lidem budoucnost dávala nějaký smysl, a aby se nemuseli bát mít děti. Máme-li ekonomicky a demograficky zvládnout následující dekády, musíme rodiny podporovat.

Nyní jsou na řadě jesle. Jako obvykle jsme se od expertů všech politických odstínů dozvěděli, že novoty jsou k ničemu, maminy je třeba nechat sedět doma, stát se nemá plést do výchovy a beztak prý chceme chlapečkům naordinovat růžové čepičky! Proti bizáru ale mluví fakta: 69 procent lidí si přeje, aby bylo v jeslích více míst. Možná to kritikům přijde zvláštní, ale dnešní mladí rodiče jsou cílevědomí, svobodomyslní a chtějí množnost volby. Někdo chce zůstat doma se svým dětátkem co nejdéle a využije proto naši unikátně dlouhou rodičovskou. A jiný by se zase rád vrátil do práce, aby mu neujel profesní vlak, potřebuje vyšší příjem, nebo se prostě jen chce zase dostat mezi lidi.

Celý komentář si přečtěte v blogu na Aktuálně.cz